Wieża Eiffla - bilety i informacje praktyczne

Paryż znany jest jako miasto miłości, mody i wykwintnych restauracji. Wiele osób to właśnie do stolicy Francji wybiera się na romantyczne wycieczki, dla wielu obowiązkowym miejscem do zobaczenia i odwiedzenia jest nowoczesny symbol tego miasta - Wieża Eiffla.

Historia i ciekawostki

Wieża Eiffla to "romantyczny" symbol miasta, który jest także najbardziej znanym obiektem architektonicznym w mieście. Jest dosyć kontrowersyjną budowlą, wzniesiono ją wśród wrzawy gorących protestów. Miała uświetnić w 1889 roku wystawę światową w Paryżu.

Po wielu dyskusjach ogłoszono, że po 20 latach od powstania (czyli w 1909 roku) zostanie zburzona, dzisiaj pomysł ten wydawać by się to mógł wręcz nie do pomyślenia. Nie wszyscy jednak się cieszą z tego faktu.

!Wieża Eiffla - widok z tarasu widokowego na wieży Montaprnasse
Wieża Eiffla - widok z tarasu widokowego na wieży Montaprnasse

Czy wiecie, że… Wieża Eiffla pod wpływem temperatury może zmienić swoją wysokość aż o 18 cm. To nie wszystko, budowla odchyla się o kilka centymetrów (nawet 7!) w zależności od siły wiatru. Ciekawostką jest również to, że musi być malowana co 7 lat, aby zapobiec jej korozji.

!Widok na Wieżę Eiffla podczas spaceru wzdłuż Sekwany
Widok na Wieżę Eiffla podczas spaceru wzdłuż Sekwany

Słynna konstrukcja doczekała się wielu kopii, w różnej skali, w tym trzech w skali 1:1. Nie ma co się dziwić, popularność na świecie tej konstrukcji sprawiła, iż szereg ludzi, zauroczył jej wygląd.

Konstrukcja

Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel, ang. Eiffel Tower) zwana też "Żelazna Damę" stoi nad Sekwaną, na krańcu Pola Marsowego. Jej całkowita wysokość to 324 metry. Konstrukcja składa się z 3. poziomów (na każdym z nich można podziwiać widoki na miasto). Wieża zmontowana została z łączonych ze sobą prefabrykowanych żelaznych elementów, których łączna waga wynosi około 6400 ton.

W 1999 roku wytrzymała silne huraganowe wiatry, które nawiedziły Europę niszcząc wiele budowli.

Znana wieża to nie tylko oryginalna konstrukcja, na którą można wejść lub wjechać, to również jeden z najbardziej obleganych punktów widokowych w mieście (Chcesz zobaczyć więcej punktów widokowych w Paryżu? Kliknij w ten link: punkty widokowe Paryża.

!Widok na Pole marsowe z Wieży Eiffla w Paryżu
Widok na Pole marsowe z Wieży Eiffla w Paryżu

1. poziom

Na pierwszym piętrze, znajdują się szerokie tarasy widokowe. Na tym poziomie znajdziemy również ekrany dotykowe, plansze oraz niewielką wystawę opowiadającą historie konstrukcji. Oprócz tego znajduje się tu też sklepik z pamiątkami, restauracja, bufet i pokój Gustave'a Eiffel'a.

Wysokość 1. poziomu to 57 metrów.

2. poziom

Drugie piętro konstrukcji to nie tylko tarasy widokowe, to także bufet i francuska restauracja, w których można rozkoszować się zarówno widokami, jak i smakowitymi daniami.

Wysokość 2. poziomu to 115 metrów.

3. poziom

Na najwyższym, trzecim poziomie wieży znajdziemy miejsce, w którym znajdowało się biuro Gustave'a Eiffel'a. Na tym piętrze zlokalizowany jest bar serwujący szampana, otwarty codziennie od południa do 22:00.

Wysokość 3. poziomu to 276 metrów.

Informacje praktyczne (aktualizacja 2017)

Wieża Eiffla cieszy się ogromnym zainteresowaniem, za czym kryją się także ogromne kolejki. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza rezerwacja (należy uwzględnić duże wyprzedzenie rezerwacji - czasami nawet 2 miesiące przed planowaną wizytą), której można dokonać na oficjalnej stronie. Jeśli nie zakupimy biletu przez internet, to czasami może nas czekać nawet wielogodzinne staniem pod samą wieżą. Kolejki są bardzo długie, niektórzy stoją nawet po 4 godziny (w kolejce do windy). Warto tutaj dodać, że kolejki do wejścia na wieże schodami są w porównaniu z tymi pierwszymi znikome. Nieraz da się dostać do wejścia nawet w ciągu 5 minut.

Przed zajęciem miejsca w kolejce należy się upewnić, którą kolumnę wybraliśmy, bowiem wśród kolejek dostępne są: kolejka dla osób z zakupionym wcześniej biletem on-line, dla osób bez biletu - chcących wjechać windą oraz dla osób, które nie posiadają biletu i chcą wejść po schodach.

Ceny biletów wstępu

rodzaj biletu dorośli młodzież 12-24 lata bilet ulgowy* (dzieci 4-11 lat)
wjazd windą (ważny do 2. piętra) 11,00€ 8,50€ 4,00€
wjazd windą na górę (3. piętro) 17,00€ 14,50€ 8,00€
wejście schodami 7,00€ 5,00€ 3,00€

* - bilet również dla osób niepełnosprawnych i opiekuna z ważnym dokumentem

Dni i godziny otwarcia

Wejście na Wieżę Eiffla uzależnione jest od sezonu, jednak niezależnie od pory roku odbywa się codziennie. Wyjątek mogą stanowić złe warunki atmosferyczne.

W sezonie wakacyjnym (od połowy czerwca do początku września) czynne jest od 09:00 do 00:45, ostatni wjazd windą na górę odbywa się o 23:00, natomiast ostatnie wejście schodami o północy.

W pozostałą cześć roku na wieże można dostać się windą od 09:30 do 23:45, ostatni wjazd na górę o 22:30, natomiast wchodzić schodami można do 18:30, ostatnie wejście o 18:00.

Dojazd i lokalizacja

Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris

Dojazd:

Do Wieży Eiffla można łatwo dojechać różnymi liniami metra: numer 6, numer 8 i numer 9 oraz pociągiem lini C (RER). Najbliższe przystanki:

  • linia numer 6 - przystanek: Bir-Hakeim
  • linia numer 8 - przystanek: École militaire
  • linia numer 9 - przystanek: Trocadéro
  • RER linia C - przystanek: Champs de mars

Reklama