Podróże po Europie

St. James's Park w Londynie

Park św. Jakuba, czyli londyński St. James’s Park leży w dzielnicy City of Westminster, na wschód od Pałacu Buckingham oraz na zachód od Whitehall i Downing Street. Jego granice wyznaczają ulice: The Mall na północy, Hourse Guards na wschodzie i Birdcage Walk na południu.

Jak się pewnie domyślacie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc, odwiedzanych zarówno przez Londyńczyków, jak również przez turystów. Dogodne położenie oraz bliskość Pałacu Buckingham czynią Park św. Jakuba idealnym miejscem tłumnych wycieczek oraz romantycznych randek.

[Wiewiórki w parkach w Londynie]
[Wiewiórki w parkach w Londynie]

Informacje i ciekawostki

Jest to najstarszy park, wchodzący w skład królewskich parków w Londynie. Jego całkowita powierzchnia wynosi aż 23 hektary. Jego nazwa pochodzi od znajdującego się po przeciwnej stronie ulicy The Mall, Pałacu św. Jakub (St James's Palace), który z kolei swoją nazwę zawdzięcza dawnemu szpitalowi dla trędowatych im. Jakuba Mniejszego (James the Less). Pałac pobudowany został w miejscu gdzie znajdował się szpital. Obecnie zarówno budynek pałacowy, jak i ogród w nazwie posiadają imię św. Jakuba.

Jedną z najważniejszych atrakcji parku jest niewielkie jezioro - St. James's Park Lake. Znajdują się na nim 2 wyspy - Duck Island (nazwana tak ze względu na występujące w parku różnorodne gatunki ptactwa wodnego) oraz West Island. Przechodząc przez most, umieszczony nad jeziorem będziecie mogli dojrzeć wschodnią stronę Pałacu Buckingham, otoczoną drzewami i fontannami oraz zachodnią fasadę siedziby Foreign Office.

Wspominając o parkowym ptactwie, trzeba zaznaczyć, że w trakcie wizyty zobaczymy w zieleńcu domki służące opiekunom ptaków.

Podczas spaceru można zauważyć dużo wiewiórek, które zupełnie się nie boją odwiedzających park. Są na tyle odważne i ufne, że podchodzą bardzo blisko do ludzi. Jeśli mamy przy sobie odpowiednie smakołyki (orzechy), powinno nam się również udać nakarmić tego niewielkiego gryzonia.

Uwagę spacerowiczów przyciągają również kwiaty – barwne, obłędnie pachnące, ułożone w harmonijne kompozycje, wyglądają naprawdę zjawiskowo. Wszechobecna zieleń koi wzrok , pomaga odpocząć od codziennych trosk i zatrzymać się choć na chwilę we wszechobecnym, londyńskim pędzie.

St. James's Park w Londynie - domek opiekunów ptactwa
St. James's Park w Londynie - domek opiekunów ptactwa

Historia St. Jame’s Park

Historia parku rozpoczęła się już w XVI wieku. W 1532 roku król Henryk VIII odkupił od władz szkoły Eton nieco zaniedbany, bagnisty teren. Leżał on na zachód od York Palace, który wcześniej władca nabył od kardynała Wolseya. Niedługo później York Palace stał się mieszkaniem króla i został przemianowany na Whitehall.

James I, który wstąpił na tron w 1603 roku nakazał osuszenie i zagospodarowanie bagnistej przestrzeni. Z jego polecenia stworzono na tym terenie park. Sprowadzono do niego nie tylko egzotyczne gatunki ptaków, ale również wielbłądy, krokodyle, a nawet słonie.

Gdy na tronie zasiadł kolejny władca - Charles II park przeszedł następną metamorfozę. Król, zainspirowany francuskimi ogrodami postanowił wprowadzić do swojego londyńskiego ogrodu takież akcenty. Twórcą nowego ogrodu był prawdopodobnie francuski ogrodnik André Mollet. Zgodnie z nowym projektem ogród wzbogacił się o długi na 775 metrów i szeroki na 38 metrów kanał. Władca postanowił także, że park zostanie otwarty dla mieszkańców Londynu. Niestety, szybko stał się miejscem „pracy” lokalnych rabusiów i rzezimieszków.

Co ciekawe, na przełomie XVII i XVIII wieku w parku… wypasano krowy. Stworzono nawet specjalną jednostkę - Lactarian, w której można było kupić świeżutkie mleko.

Na przestrzeni kolejnych lat park przechodził szereg zmian. Część wykopanego kanału osuszono, aby docelowo przekształcić go jednak w jezioro. Alejki przebudowano na bardziej kręte.

Kobieta w czerwonej sukience

Z parkiem łączy się także pewna niezwykła historia. Podobno od czasu do czasu przechadza się po nim ubrana w czerwoną suknię kobieca postać… bez głowy. Jeśli wierzyć legendzie, kobieta padła ofiarą swojego męża, który zamordował ją, a odciętą głowę zakopał w parku. Historia miała wydarzyć się ok. 1800 roku.

Od tego czasu kobieta spaceruje uliczkami parku, ukazując się mieszkańcom i turystom. Nie byłoby w tej legendzie nic dziwnego (w końcu legendy często są „tylko” legendami), gdyby nie fakt, że gdy 1972 roku jadący obok parku motorzysta, spowodował wypadek, został oczyszczony z zarzutów kiedy to oznajmił w sądzie, że... usiłował ominąć przemykającą przez jezdnię zjawę w czerwieni.

Jak dojechać do St. James's Park?

Jeśli chcielibyście dostać się do St. James's Park metrem - najbliższymi stacjami są: St. James's Park, Victoria i Westminister.

Wstęp do parku jest darmowy. Jest on otwarty od 5 rano do północy.

Reklama