KaDeWe - centrum handlowe w Berlinie

KaDaWe (jego pełna nazwa brzmi Kaufhaus des Westens) nie jest zwykłym centrum handlowym. KaDaWe to największy dom towarowy w kontynentalnej Europie i jeden z kluczowych symboli Berlina. W oczach Berlińczyków uchodzi za gospodarczy symbol odrodzenia kraju. Jego powierzchnia to aż 60 tys. mkw.

Historia, organizacja i ciekawostki

Na terenie KaDeWe znajduje się aż 1800 sklepów, oferujących luksusowe ubrania, kosmetyki oraz różnego rodzaju akcesoria. W domu handlowym pracuje ok. 2 tys. pracowników, a codziennie odwiedza go blisko 180 tys. klientów. KaDeWe wyróżnia nie tylko ogromny wybór luksusowych produktów, ale także bardzo wysokie standardy obsługi i eleganckie wnętrza. Obserwując obsługę w KaWeDe można mieć wrażenie, że oto w jakiś magiczny sposób przenieśliśmy się do domów towarowych, które znamy ze starych amerykańskich lub angielskich filmów. Klasa, elegancja, najwyższa kultura i miły uśmiech na twarzy. Trzeba przyznać, że to bardzo miła odmiana.

Centrum KaDaWe powstało w 1907 roku i od tego czasu działa prężnie aż po dziś dzień. Co ciekawe, w 1907 roku obiekt liczył zaledwie 25 tys. mkw. W latach 30. dobudowano kolejne dwa piętra. Podczas II wojny światowej budynek został częściowo zniszczony, czego efektem było zamknięcie centrum na kilka lat. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1950 roku, a sześć lat później budynek został przebudowany. Ostatni remont i rozbudowa miały miejsce w 1996 roku.

Porównywane z najbardziej ekskluzywnymi centrami handlowymi Europy - galerią Lafayette w Paryżu, Selfridges w Londynie czy Rinascente w Mediolanie zachwyca ogromnym asortymentem, przepychem i unoszącą się w powietrzu atmosferą luksusu.

Na pierwszym piętrze znajduje się odzież męska, piętro wyżej znajdziecie kolekcje damskie, a na pierze trzecim – ubrania dziecięce, a także punkty usługowe i salon SPA. Czwarte piętro o nazwie Home and Living mieści przepiękne artykuły wyposażenia wnętrz. Na kolejnym poziomie znajduje się bardzo duża księgarnia oraz sklepy z artykułami piśmienniczymi, papierniczymi, podróżnym, a także serwis prezentowy.

6 piętro galerii KaDeWe zajmują delikatesy, w których bez problemu dostaniecie kulinarne specjały z najdalszych zakątków kraju. Co ciekawe, kulinarna przestrzeń niemieckiego centrum jest jedną z największych na świecie. Wyprzedza je tylko Takashimaya, dom handlowy w Tokio. KaDeWe wyprzedziło w tym temacie nawet londyńskiego Harrodsa. W delikatesach znajduje się około 33 tysiące produktów. Wyobrażacie sobie tyle smakołyków pod 1 dachem?

W grudniu 2014 roku, podczas gorączki świątecznych zakupów, godzinę po otwarciu centrum grupa przestępców napadła na dom towarowy KaDeWe. Przy pomocy gazu pieprzowego obezwładnili pracownika ochrony, rozbili witryny sklepu Tiffany i błyskawicznie uciekli. Na szczęście żaden klient nie został ranny. Na skutek użycia gazu kilku z nich zostało niegroźnie poszkodowanych.

Przyszłość

W najbliższym czasie centrum handlowe KaDeWe zostanie odnowione i podzielone na 4 części. Każda z nich zostanie stworzona z myślą o innej klienteli i otrzyma własną przestrzeń komunikacyjną; ruchome schody, w każdej części mające inny kształt (od "tornada" do prostokąta). Każda z części będzie wyróżniać się również odmienną architekturą i innym wystrojem. Poszczególne części będą dysponować osobnymi wejściami. Śmiało można stwierdzić, że zamiast 1 centrum handlowego, na terenie obecnego KaDeWe powstaną aż 4 mniejsze obiekty. Ogromnym walorem odnowionego centrum będzie także szklany dach, który ie tylko wpuści do obiektu naturalne światło słoneczne, ale również otworzy widok na panoramę miasta z dziewiątego piętra budynku.

Według założeń holenderskiej firmy OMA, która podjęła się wykonania remontu, realizacja projektu potrwa 8 lat. Nad projektem pracuje kilkunastu projektantów, a jego szefem jest Alex de Jong,

Informacje praktyczne [aktualizacja październik 2018]

Centrum KaDeWe czynne jest 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-20:00, w piątki do 21:00, a w soboty od 90:30 do 20:00.

Adres: Tauentzienstraße 21-24, 10789 Berlin, Niemcy

Najbliższe stacje:

  • Bahnhof Wittenbergplatz (U1, U2, U3)
  • U Augsburger Str. (U1, U2, U3)
  • Kurfürstendamm (U1, U9)

Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na: oficjalnej stronie.


Reklama