Podróże po Europie

Soho - Londyn

Soho to niezaprzeczalnie jedna z najciekawszych i najbardziej urokliwych części Londynu. Położona w centralnej części West Endu, zlokalizowana pomiędzy Oxford Street od północy, Charing Cross Road od wschodu, Shaftesbury Avenue od południa i Regent Street od zachodu.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Jak twierdzą źródła nazwa Soho pochodzi od okrzyku, wydawanego podczas królewskich polowań (so ho czyli hejże). Aż do XVII wieku nie było w tej części miasta kompletnie żadnej zabudowy. Pierwszymi osobami, które osiedliły się na tym terenie byli emigranci.

[CATS - Soho - Londyn]
[CATS - Soho - Londyn]

Jeszcze nie tak dawno Soho było uważane za dzielnicę rozpusty, odpowiednik holenderskiej dzielnicy czerwonych latarni. Wszystko przez bujne nocne życie towarzyskie, wielość sex- shopów i domów publicznych.

[Shakespeare's Head Soho - Londyn]
[Shakespeare's Head Soho - Londyn]
[Shakespeare's Head Soho - Londyn]
[Shakespeare's Head Soho - Londyn]

Obecnie, ta urokliwa dzielnica jest prawdziwym zagłębiem eleganckich restauracji, pubów, modnych sklepów, kin i nowoczesnych biurowców. Co ciekawe, stanowi ona niezwykłe połączenie dwóch odmiennych światów – to właśnie Soho ulubowali sobie najbardziej majętni londyńczycy. Ceny nieruchomości przyprawiają o istny zawrót głowy, a wytworne restauracje zachwycają przepychem i światowym menu.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Z drugiej strony – dzielnica jest pełna imigrantów, zamieszkuje ją również sporo ubogich osób. Cóż – to chyba właśnie esencja multikulturowanego Londynu, w którym wszystko jest możliwe. Na ulicach Soho znajdziecie sporo barów dla gejów i lesbijek. Miejsce jest zdecydowanie otwarte na inność, a widok dziwnie ubranych mieszkańców dla nikogo nie jest zaskoczeniem. To właśnie w Soho znajduje się również najlepszy w całym Londynie club jazzowy. Chcecie wpaść na jam session? Lepiej postarajcie się o wcześniejszy zakup biletów.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Śmiało możemy stwierdzić, że Soho jest miejscem gdzie kwitnie nie tylko niegrzeczne życie nocne, ale również wolna miłość i niczym nieskrępowana ekspresja (również twórcza). To właśnie tam rodzą się najnowsze trendy, a każdy - bez względu na preferencje, styl bycia i temperament - z pewnością znajdzie tam miejsce, w którym poczuje się doskonale.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Będąc w Soho nie możecie ominąć China Town, czyli Chin wewnątrz Londynu. China Town to niezwykle barwna przestrzeń, pełna doskonałych azjatyckich restauracji i barów, a także sklepów z orientalnymi produktami. Jeśli możecie, koniecznie odwiedźcie China Town podczas świętowania Chińskiego Nowego Roku. To naprawdę niezwykłe przeżycie. Barwny festiwal odbywa się pod koniec stycznia, więc najbliższa szansa, aby osobiście go zobaczyć będzie dopiero w przyszłym roku.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Co warto zobaczyć w Soho?

Oprócz China Town, o którym wspomnieliśmy wyżej, będąc w Soho koniecznie zobaczcie Old Campton Street, czyli najgłośniejszą ulicę w okolicy, która niezależnie od pory dnia nieustająco tętni życiem. To właśnie na Old Campton, (zwanej londyńską ulicą seksu) znajduje się najwięcej klubów dla homoseksualistów. Jest ona znana również z bardzo sławnego teatru Prince Edward Theatre.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Koniecznie odwiedźcie również Piccadilly Circus – plac będący skrzyżowaniem głównych ulic w samym centrum West Endu. To miejsce jest znane i rozpoznawane na całym świecie głównie dzięki ogromnym reklamom świetlnym, umieszczonym na jednym z rogów placu.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Co ciekawe, reklamy są wyłączane jedynie w szczególnych przypadkach. Dotychczas zdarzyło się to np. w dniu śmierci Winstona Churchilla w 1965 oraz po śmierci księżnej Diany w 1997.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Jeśli planujecie odwiedzić Londyn w okolicy Bożego Narodzenia koniecznie zorganizujcie sobie spacer na Oxford Street i Carnaby Street.

świąteczne iluminacje na Carnaby Street - Soho Londyn
świąteczne iluminacje na Carnaby Street - Soho Londyn

Te tłumnie odwiedzane przez turystów ulice stają się wtedy prawdziwą bajeczną krainą z ogromem atrakcji, ozdób i świątecznych dekoracji. Są one również prawdziwym rajem dla fanów zakupów i posezonowych wyprzedaży. Jeśli zmęczycie się zakupami i zwiedzaniem, możecie wpaść na lekcję jogi lub ekspresowy masaż. Ciekawostką może być fakt, że to właśnie na Carnaby Street kupowano w latach 60. pierwsze spódnice mini. Ulica była ówczesnym, niekwestionowanym centrum mody.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Jeśli już o zakupach mowa warto odwiedzić również Regent Street. Jeśli podróżujecie z dziećmi, miejcie się na baczności – to właśnie na Regent Street mieści się jeden z największych na świecie sklepów z zabawkami, a w 2004 r. otwarto tam pierwszy salon Apple w Europie. Aby dostać się do Soho, powinniście wysiąść na jednej z 4 stacji metra: Oxford Circus, Piccadilly Circus, Tottenham Court Road lub Leicester Square.

[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]
[Soho - Londyn]

Reklama