Największe atrakcje w Atenach

Ateny, stolica Grecji, historyczne miasto nad którym dostojnie górują Akropol oraz okoliczne wzgórza.

Dla fanów starożytności to wymarzone miejsce odwiedzin, pięknie zachowane świątynie, obszerne ruiny, wspaniałe muzea związane z historią antycznej Grecji.

Odwiedzający nieszczególnie zainteresowani historią mają często złe doświadczenia po wizycie w tym mieście. Panuje tu chaos architektoniczny, widać kryzys i biedę, plac Omonia i okolice przypominają trzeci świat (szczególnie po zmroku).

Czy w takim wypadku odradzamy Aten? W żadnym razie! Trzeba tylko odpowiednio podejść do wizyty w tym mieście. I pamiętać, że Ateny to nie tylko centrum miasta, niedaleko znajduje się piękny półwysep Peloponez, piękne Wyspy Sarońskie, nadmorski Pireus - a w samych Atenach znajdziemy piękny Ogród Narodowy oraz wzgórza ze świetnym widokiem. Czyli mnogość ciekawych miejsc na świeżym powietrzu.

Oczywiście wszystko zależy od długości pobytu, ale polecamy wybrać się chociaż raz poza Ateny - aby zobaczyć inną Grecję.

Co zrobić i zobaczyć w Atenach?

Sprawdź co robić podczas pobytu w Atenach?

Odwiedź Akropol

!Partenon - Akropol ateński
Partenon - Akropol ateński

Ateński Akropol uważany jest za najbardziej charakterystyczne i znane miejsce w Grecji, przypominające o dawnej potędze tego miasta. Jest to wzgórze z okazałym kompleksem budowli, a w zasadzie pozostałościami po tych obiektach. Dominujące są tam świątynie, budowane na cześć najważniejszych bogów greckich. Przykładowo Partenon zadedykowany został Atenie. Erechtejon jest wspólną świątynią wybudowaną dla Ateny i Posejdona.

!Erechtejon - Akropol ateński
Erechtejon - Akropol ateński

Dzisiaj symbol tej minionej potęgi można podziwiać z bliska. Na wzgórze Akropolu można wejść i zwiedzać zachowane do teraz ruiny.

Cena normalnego biletu wejściowego to koszt 20,00€ (więcej informacji pod tym linkiem). Zakupując bilet łączony mamy również możliwość obejrzenia (bez dodatkowych dopłat) inne starożytne ruiny Aten.

Wypatrywanie zabytkowych kościołów

!Kościół Panagia Kapnikarea - Ateny
Kościół Panagia Kapnikarea - Ateny

Ateny to miasto ruin i zabytkowych kościołów. Na ulicach, często na małych placykach można podczas spacerowania napotkać niejedną z takich świątyń. Zazwyczaj są to małe budyneczki przytłoczone innymi, nowszymi obiektami. Często w tłumie można nawet ominąć jakąś perełkę.

Kościół Panagia Kapnikarea lub po prostu Kapnikarea to jeden z najstarszych kościołów w Atenach. To przykład z tych, których nie sposób nie zauważyć, ale też może się zdarzyć, że ominiemy je niezauważone. Zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic a stolicy grecji - Ermou, którą licznie przechadzają się tłumy pieszych. zazwyczaj dookoła kościoła, na murku siedzą ludzie.

Zbocza Akropolu

Wzgórze Akropolu możemy obejść całe dookoła, a po drodze zobaczymy kilka ciekawych śladów minionych lat świetności Aten. Kierując się na południową stronę znajdziemy umiejscowione tam: Odeon Herodesa Attyka i Teatr Dionizosa. Z perspektywy spaceru od zewnątrz nie zobaczymy zbyt wiele, więc warto wejść na teren tych ruin. Mijając odeon, a następnie teatr dojdziemy do bramy South Slope of Acropolis, gdzie korzystając z biletu łączonego (z Akropolu) przejdziemy ścieżkami południowego, wschodniego i północnego zbocza wzgórza.

!Odeon Herodesa Attyka - zbocza Akropolu w Atenach
Odeon Herodesa Attyka - zbocza Akropolu w Atenach

Osobny bilet normalny na przejście się ścieżkami po zboczach Akropolu to koszt 2,00 Euro.

Odwiedź pozostałe antyczne ruiny z biletu łączonego

Ateny - Hefajsteon - Agora ateńska

Ateny to nie tylko górne miasto. Akropol i zbocza to w zasadzie jedno miejsce do zwiedzania. Korzystając z dużej ilości ruin w mieście i biletu łączonego ze zwiedzania Akropolu koniecznie uczyńmy z tego użytek i odwiedźmy pozostałe miejsca z listy. Niektóre mogą niesamowicie zaskoczyć.

Pozostałe atrakcje do zobaczenia to:

  • Agora ateńska wraz z muzeum ateńskiej Agory;
  • Świątynia Zeusa Olimpijskiego;
  • Agora rzymska;
  • biblioteka Hadriana;
  • Keramejkos i Muzeum Archeologiczne Keramejkosu.

Szczególnie z tej listy polecamy: ateńską Agorę, Świątynię Zeusa oraz Keramejkos.

Zobacz szczegółowe informacje o bilecie łączonym.

Usiądź na widowni Stadionu Panatenajskiego

!Wizyta na Stadionie Panateńskim w Atenach
Wizyta na Stadionie Panateńskim w Atenach

Stadion Panatenajski - Panathinaiko Stadio lub inaczej Kalimarmaro jest jedną z najbardziej znaczących budowli ateńskich. Wybudowany został w IV w. p.n.e. za czasów archonta Likurga. Swego czasu był areną igrzysk panatenajskich, które odbywały się co 4 lata podczas Wielkich Panatenajów - święto ku czci bogini Ateny.

Zrekonstruowany stadion Panateński w Atenach posłużył za miejsce pierwszych zawodów nowożytnych igrzysk - dobyły się tam Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku.

!Stadion Panatenajski - Panathinaiko - Ateny
Stadion Panatenajski - Panathinaiko - Ateny

Dzisiaj stadion udostępniony jest dla zwiedzających, można się przejść przez cały obiekt, a także wejść przejściem do małego muzeum i pobiegać po bieżni.

Więcej szczegółowych informacji oraz zdjęcia ze zwiedzania Stationu Panatenajskiego w Atenach.

Rejs na Wyspy Sarońskie

Wyspy Sarońskie to grecki archipelag w Grecji, położony niedaleko Aten, skąd łatwo się dostać na poszczególne z wysp. Do wysp tego archipelagu zaliczają się: Egina, Angistri, Dokos, Hydra, Poros, Salamis, Spetses. My odbyliśmy podróż na trzy z nich: Hydrę, Poros oraz Eginę.

!Widok na wyspę Hydra
Widok na wyspę Hydra

Każda z odwiedzonych przez nas wysepek okazałą się piękną i malowniczą. Dodatkowo sam rejs był nie byle jaką atrakcją. Podczas wyprawy rejsowej można było podziwiać spokojną wodę, piękne krajobrazy oddalonych wysp, a przy odrobinie szczęścia sprytne oko wypatrzy nawet płynącego delfina.

Wejdź na najwyższe ateńskie wzgórze - Likawitos

!Widok na wzgórze Likawitos ze wzgórza Areopagu w Atenach
Widok na wzgórze Likawitos ze wzgórza Areopagu w Atenach

Wzgórze Likawitos to doskonałe miejsce do podziwiania Aten z góry, to także ciekawa propozycja na spacer, gdzie po drodze mijamy liczne opuncje i sosny.

Na górze znajduje się kawiarnia, doskonała do odpoczynku. Na samym szczycie umiejscowiony jest taras widokowy, a na nim Kaplica św. Jerzego.

Wycieczka na Peloponez

!Widok na Kanał Koryncki
Widok na Kanał Koryncki

Peloponez (Półwysep Peloponeski) to znana grecka kraina historyczna. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim, przecięta równie sławnym Kanałem Korynckim.

Na Półwyspie Peloponeskim znajdują się lub znajdowały się następujące miasta o dużym znaczeniu w historii Grecji: Argos, Bassaj, Epidauros, Korynt, Mistra, Mykeny, Nauplion, Nemea, Olimpia, Pylos, Sparta, Tegea, Tyryns.

Współcześnie zamieszkuje tam ponad milion osób, które utrzymują się z turystyki, pasterstwa (tereny wyżyn i górskie) oraz upraw (zboża, winorośle, oliwki i cytrusy). Główne obszary miejskie to: Patras, Korynt, Sparta, Nauplion, Kalamata, Pirgos, Tripolis. Większość z tych miast jest znana z dziejów historycznych.

Peloponez to nie lada gratka dla miłośników starożytnej historii a także pieszych wędrówek po wzgórzach i ruinach dawnych miast czy fortyfikacji.

Korynt w starożytnej Grecji był jedną z najważniejszych i największych metropolii, przyczyniło się do tego położenie oraz burzliwa historia. Wielokrotnie napadany przez Rzymian. Dzisiaj możemy tam podziwiać głównie Akrokorynt oraz ruiny antycznego Koryntu.

Nauplion jako kolejny przykład miejsca na wycieczkę na Półwyspie Peloponeskim zasłynęło z Twierdzy Palamidi, ulokowanej na wysokim wzgórzu, mającej bronić miasto przed najazdami wrogów. Dodatkowym obiektem, występującym tam po dziś dzień jest Twierdza Bourtzi, będąca uzupełnieniem zamku. Znajduje się ona na małej wysepce, dzięki czemu uzupełniała resztę kompleksu podczas obrony od strony morza.

!Nauplion i Twierdza Palamidi - Grecja - Peloponez
Nauplion i Twierdza Palamidi - Grecja - Peloponez

Do obu miasteczek dojedziemy bezpośrednio z Aten, z dworca autobusowego KTEL Bus Station Kifissou.

Spacer po Ogrodzie Narodowym

!Zielone tunele w Ogrodzie Narodowym w Atenach
Zielone tunele w Ogrodzie Narodowym w Atenach

Narodowy Ogród dawniej określany jako Ogród Królewski jest publicznym parkiem w centrum Aten. Zlokalizowany jest w najbliższej okolicy Placu Syntagma, zaraz za Parlamentem (dawnym Pałacem Królewski), po jego przeciwnej stronie znajduje się stadion olimpijski.

Ogród jest bardzo miłą odskocznią od tętniącego życiem miasta. Jego duży obszar pozwala na spokojne spacery, bez zgiełku miasta i ruchu kołowego. Przyjemne i wąskie alejki, wraz z "zielonymi tunelami", to elementy rozpoznawalne tego miejsca. Innymi, dosyć charakterystycznymi i wyróżniającymi jest rząd bardzo wysokich palm. Znajdziemy tam również zegar słoneczny.

Ogrody są darmowe, jednak wieczorem - przed zachodem słońca zostają zamykane (uprzedzając przy tym swoich gości odpowiednią informacją z głośników).

Zobacz więcej zdjęć oraz informacji o Ogrodzie Narodowym.

Podziwiaj widoki ze wzgórza Filopapposa

Skąd najlepiej podziwiać okazała wzgórze Akropolu? Najdogodniejszym do tego miejscem, będzie właśnie wzgórze Filopapposa. Położone niedaleko górnego miasta daje możliwość przyjrzenia się z podobnego poziomu pięknemu Akropolowi.

!Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa w Atenach
Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa w Atenach

Wzniesienie stanowi ciekawą trasę spacerową, z licznymi miejscami widokowymi - na różne części miasta. Oprócz panoramicznych aspektów znajdziemy tam odrobinę historii - pomnik Filopapposa (rzymski senator i konsul).

Chcesz poznać więcej punktów widokowych w Atenach?

Podsumowanie

Nasza lista powinna wystarczyć nawet na dwa tygodnie w Atenach, jeśli jednak nie dość Wam atrakcji polecamy również wybrać się do największego w Grecji muzeum archeologicznego - Narodowego Muzeum Archeologicznego oraz do greckiego muzeum motoryzacji.


Reklama