Z czy kojarzą się głównie Ateny? Z ruinami, Akropolem, często z dzielnicą Plaka, aby tylko wypisać kilka z nich. Wszyscy albo znają te miejsca albo o nich słyszeli. Ale co jeśli szukamy czegoś trochę poza szlakiem w greckiej stolicy? Kiedy poszukujemy mało znanego i mało turystycznego miejsca w Atenach, to z pewnością możemy udać się na spacer na pierwszy cmentarz ateński. Wizyty na cmentarzach można lubić lub nie, nie ma trzeciej drogi. Po prawdzie nie są to miejsca typowe dla turystów. A co z Cmentarzem Kerameikos? Jest on na liście głównych miejsc związanych z historią tego miasta, możemy go zwiedzać (m.in.: na podstawie zakupionego „biletu łączonego” na ateński Akropol). Kerameikos to starożytna nekropolia znajdująca się w centrum miasta. Wróćmy jednak do pierwszego cmentarza ateńskiego, najstarszego miejsca pochówku Ateńczyków w tym mieście.
Może on naprawdę zauroczyć. Wszędzie widzimy białe marmurowe nagrobki. Raz spotykamy się z wielkimi grobowcami, innym razem z małymi, skromnymi mogiłami. Ale co najbardziej rzuca się w oczy? Wszystko jest w odcieniach bieli! W słoneczny dzień robi to dosyć spore wrażenie. Biały marmur pięknie komponuje się na tle długich alejek, otoczonymi z niektórych stron m.in.: drzewkami oliwnym, sosnami czy cisami.
Początki tego zabytkowego cmentarz sięgają lat 30-tych XIX wieku. Jest on miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości. Polityków, artystów, pisarzy. Na terenie cmentarza są trzy kościoły. Najciekawsze w tym wszystkim są nagrobki, z których większość to przykłady rzeźby klasycystycznej.
Niektóre z grobów wyglądają skromnie, jednak wiele z nich (a może nawet większość?) to niesamowite dzieła, piękne prace, wyglądające jak monumenty wyjęte prosto z muzeum. Znajdziemy tam bardzo dużo rzeźbionych ludzkich sylwetek, takich jak: stojące figury, siedzące czy leżące postacie, a nawet popiersia. Znajdziemy tam również dosyć oryginalne rzeźby - sfinksa czy też zwierząt, np. sowy.
Znajdujące się tam grobowce niejednokrotnie wyglądają jak malutkie domki, a ich rozmiary imponują, szczególnie w porównaniu do dzisiejszych grobów. Szerokość czy wysokość takich sarkofagów jest ciężka do opisania. Poszczególne grobowce zbudowano tak, aby rodzina pochowanych tam osób mogła wejść do środka i w skupieniu i samotności modlić się za duszę zmarłego.
Są tam także groby, a raczej ogromne grobowce, na których oprócz pięknych rzeźb zobaczymy wykute sceny.
Pierwsza ateńska nekropolia znajduje się tuż za Świątynią Zeusa Olimpijskiego i Stadionem Panateńskim. Główne wejście znajduje się przy małym placyku u zbiegu ulic Anapafseos i Logginou.
Pochowany tam został Heinrich Schliemann - niemiecki archeolog, osoba bardzo ważna w Grecji ze względu na odkrycie na Półwyspie Peloponeskim starożytnych Myken i Tyrynsu.