Grecja - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: grecki Numer alarmowy: 112

Greckie wakacje przez lata kojarzyły się jedynie pozytywnie. Ostatnie lata niestety trochę to zmieniły, po kryzysie finansowym oraz migracyjnym wielu turystów zaczęło zastanawiać się nad przyjazdem do Grecji.

Z powodu ostatnich zawirowań nie należy jednak rezygnować z odwiedzin tego pięknego kraju, Grecja lądowa oraz wyspy nadal są wspaniałym miejscem dla turystów, powinniśmy jedynie wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Grecji. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

Ostatni kryzys finansowy bardzo odbił się na zaufaniu Greków do rynków finansowych. Od czasu problemów z wypłatą gotówki większość transakcji w tym kraju odbywa się gotówkowo.

Warto również mieć na uwadze, że sytuacja braku możliwości wypłaty większej ilości gotówki może się powtórzyć w przyszłości, zabierzmy więc ze sobą odpowiednią ilość pieniędzy.

Płatność kartą w Grecji

W Grecji kartą zapłacimy z reguły w sieciowych sklepach, najważniejszych atrakcjach, dużych hotelach i w niektórych restauracjach przy punktach turystycznych.

Jeśli jednak wybieramy się do mniejszych miejscowości lub poza utarty szlak, płatność kartą może okazać się w większości przypadków niemożliwa.

Czy w Grecji można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach akceptujących płatności kartami. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

W największych miastach w Grecji powinniśmy bez problemu znaleźć bankomat.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Grecji

W Grecji nie ma stałych godzin otwarcia sklepów spożywczych. Z reguły duże markety otwarte są od poniedziałku do piątku do 21:00 lub 22:00. Poza dużymi miastami lub na przedmieściach często sklepy zamknięte są kilka godzin w środku dnia. W sobotę sklepy z reguły zamykają o 18:00.

W niedzielę sklepy wielkopowierzchniowe są zamknięte, nie dotyczy to jednak małych sklepów osiedlowych czy monopolowych.

Napiwki

Napiwki w Grecji nie są standardem, chociaż z reguły w tawernach oraz restauracjach płacący zaokrąglają płatność do pełnej kwoty lub zostawiają 10-15% napiwku.

Szczególnie w mniejszych regionach jest to realna pomoc dla młodych ludzi pracujących w gastronomii.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

W przeciwieństwie do komunikacji kolejowej, wiele linii autobusowych obsługiwanych jest przez prywatnych przewoźników (zrzeszonych w organizacji KTEL) niezależnych od siebie. Oznacza to, że często rozkłady znalezione w sieci są nieaktualne, a bilety kupuje się w jednej z budek na dworcu. Niestety, sami musimy wiedzieć w której lub ją odnaleźć, gdzie często nazwy są napisane cyrylicą, a pracownicy dworca nie znają słowa po angielsku.

Jeśli mamy czas, warto przejść się dzień wcześniej i kupić bilet z wyprzedzeniem, aby nie stresować się podczas wyjazdu, np. gdy rano kasa będzie zamknięta, a kierowca nie będzie mógł sprzedać biletu.

Kościoły

W Grecji znajdziemy wiele kościołów, do których wejście jest darmowe. Pamiętajmy jednak, że Grecy są religijnym narodem, zachowujmy się więc godnie i miejmy na sobie odpowiedni strój.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Grecji?

Unikajmy miesięcy letnich i szczytu sezonu

Jeśli zależy nam głównie na atrakcjach i historii Grecji, a nie na plażach i opalaniu, warto odwiedzić Grecję poza sezonem. W październiku czy kwietniu pogoda nadal jest dobra, a ceny dużo niższe. Nawet w styczniu możemy mieć dość ciepłe dni w Atenach i możliwość odwiedzenia okolicznych wysp - ale już bez tłumu turystów i z większą przyjemnością.

Wcześniejsze kupowanie biletów oraz wejściówek

Warto wcześniej kupować bilety na pociągi oraz promy, jeśli kupimy bilet 2 miesiące wcześniej zapłacimy często nawet połowę ceny.

Znajdźmy małe, lokalne restauracje

Zdrowe i smaczne jedzenie w Grecji może być tanie, musimy tylko odejść trochę od głównego szlaku i poszukać małych knajpek prowadzonych przez miejscowych od lat. Często za kilka Euro zjemy pyszne Soulvaki lub inne danie, popijając smacznym winem.

Czy Grecja jest bezpiecznym krajem dla turysty?

W większości miejsc turystycznych w Grecji jest bezpiecznie, szczególnie na wyspach, półwyspie Peloponez czy w turystycznych miejscach w Atenach czy Salonikach. Niestety, z powodu kryzysu finansowego, poziom życia w Grecji znacznie się obniżył, co zwiększyło przestępczość - uważajmy szczególnie wieczorem w Atenach czy Salonikach, nie wchodźmy w ciemne uliczki i wcześniej sprawdzajmy drogę. Warto spytać się w hotelu, które rejony są mniej bezpiecznie.

Grecję dotychczas omijają zamachy terrorystyczne, biorąc jednak pod uwagę ilość wysp i organizację samego kraju należy mieć się na baczności.

Warto również omijać strajki oraz okolice rozgrywania meczów piłkarskich, Grecy mają gorący temperament i często zamieszki wymykają się spod jakiejkolwiek kontroli.

Niektóre z wysp greckich są również miejscem do którego przypływają uchodźcy, powinniśmy wcześniej sprawdzić jak wygląda kwestia bezpieczeństwa przed przylotem w tych miejscach. Szczególnie dotyczy to wysp: Lesbos, Kos i Samos.

Na co uważać w Grecji?

Strajki

Strajki są wpisane w klimat Grecji tak samo jak słońce i ser feta. Jeśli podczas naszego pobytu nikt nie zastrajkuje, możemy uważać się za szczęściarzy. Warto zapytać w hotelu lub w informacji, czy w najbliższym czasie nie planowane są żadne strajki, aby móc zorganizować sobie wcześniej transport, na przykład dojazd na lotnisko.

Z reguły przy wcześniejszym zaplanowaniu alternatywnego środka transportu strajki nie powinny nas w żaden sposób zablokować.

Dodatkowe opłaty

Warto przed skorzystaniem z usług takich jak taksówka upewnić się co do finalnej kwoty i dodatkowych opłat. Dla przykładu, jeśli zamówimy taksówkę telefonicznie, niektórzy taksówkarze doliczą dodatkową kwotę do rachunku (często będzie to nawet 3€).

Godziny i dni otwarcia atrakcji

W Grecji nie obowiązuje żaden standard odnośnie godzin lub dni otwarcia muzeów oraz innych atrakcji. W każdym mieście inny dzień może być wolny, a w niektórych atrakcjach również godziny są płynne, np. jednego dnia muzeum otwarte jest do 12:00, a drugiego od 14:00 do 18:00.

Warto sprawdzić to przed przyjazdem, aby nie pocałować jedynie klamki.

Sposób jazdy Greków

Na ulicach w Grecji panuje chaos. Już od samego patrzenia można się wystraszyć. Jeśli wypożyczymy samochód i chcemy przejechać przez ruchliwe obszary, powinniśmy zachować szczególną uwagę.


Reklama