Pałac Buckingham w Londynie

Pałacu Buckingham nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ten imponujący budynek jest symbolem brytyjskiej monarchii i siedzibą królewskiego rodu od 1837 roku. To właśnie w Buckingham odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania elity różnych krajów. Co roku odwiedza królową około 50 tysięcy gości!

Pałac Buckingham w Londynie

Historia i ciekawostki

Obiekt znajduje się przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym ogrodem królowej.

Zbudowany w 1707 roku jako miejska rezydencja księcia Buckingham, Johna Sheffielda. Kilkadziesiąt lat później (w 1761) pałac stał się własnością Jerzego IIIkróla Wielkiej Brytanii, który uczynił z niego prywatną siedzibę. W czasie kolejnych 75 lat obiekt przebudowywano i modernizowano. Jak nietrudno zgadnąć, w czasach II wojny światowej ucierpiał również Pałac Buckingham na skutek niemieckiego bombardowania zniszczona została m.in. kaplica królowej.

Prawdopodobnie to właśnie Pałac Buckingham jest jednay z najczęściej odwiedzanych przez turystów punktów na mapie miasta. Pałac Buckingham to największy na świecie pałac królewski. Obiekt ma aż 77 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Mieści w sobie sześćset komnat, w tym dziewiętnaście reprezentacyjnych, ponad siedemdziesiąt łazienek i prawie dwieście sypialni. Przed budynkiem znajduje się pomnik królowej Wiktorii, który w 1911 roku stworzył Thomas Brock.

Bardzo ważnym, wręcz symbolicznym elementem pałacu jest sztandar królewski. Według tradycji, kiedy monarcha przebywa w pałacu, sztandar wisi na pełnej wysokości, kiedy wyjeżdża – flaga jest zdejmowana. Jednak po śmieci księżnej Diany, królowa Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj. Kiedy królowa pojechała na pogrzeb, chorągiew została zdjęta, jednak na jego miejsce zawieszono brytyjską flagę Unon Jack i na znak żałoby spuszczono ją do połowy masztu. Od tego momentu po śmierci członka królewskiego rodu na szczycie pałacu podnosi się Union Jack i spuszcza do połowy masztu.

Zwiedzanie - informacje praktyczne

Czy istnieje możliwość zwiedzania pałacowych komnat?

Od 1992 goście osoby z zewnątrz mogą zobaczyć część komnat reprezentacyjnych. Możliwe jest to jedynie w sierpniu i wrześniu, kiedy rodzina królewska przebywa na wakacjach.

Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej to koszt zależny od rodzaju zwiedzania:

  • "Royal Day Out" - 43,20 GBP;
  • "The State Rooms, Buckingham Palace" - 23,00 GBP;

Aktualne informacje, wraz z cenami i godzinami wstępu można znaleźć na oficjalnej stronie - "Royal Collection Trust", gdzie również można zaplanować swoją wizytę i kupić bilet.

Środki zebrane z biletów (kwoty nie są małe) przeznaczane są na odbudowę i restaurację królewskich włości. Przed pałacem można również obejrzeć słynną na całym świecie zmianę warty. Od kwietnia do lipca codziennie, w pozostałe co drugi dzień, o godz. 11:30.

Pamiętajcie, że zwłaszcza w pogodne dni przed pałacem zbierają się tłumy gapiów, dlatego, aby zająć sobie ciekawe miejsce warto pojawić się tam nawet 40-60 minut wcześniej. Zmiana warty odbywa się po wewnętrznej stronie ogrodzenia na dziedzińcu, dlatego warto poszukać sobie punktu obserwacyjnego właśnie w okolicach ogrodzenia.


Reklama