Podróże po Europie

Muzea wojskowe w Londynie - informacje praktyczne

Anglia oraz późniejsze Imperium Brytyjskie od zawsze brały udział w konfliktach zbrojnych. Raz jako strona atakująca, innym razem byli stroną, którą atakowano. Nie powinno nas więc dziwić, że w Londynie znajdziemy kilka miejsc przedstawiających w sposób kompletny historię wojskowości.

Niestety, w przeciwieństwie do muzeów publicznych nie wszystkie placówki są darmowe. Część z nich jest płatna i stosunkowo droga. Należy jednak podkreślić, że są to instytucje najwyższej klasy.

Churchill War Rooms

Londyn, podobnie jak całe terytorium Wielkiej Brytanii, był wielokrotnie bombardowany w 1940 i 1941 roku w ramach tzw. operacji Blitz. W trakcie trwania Bitwy o Brytanię mieszkańcy Londynu nigdy nie mogli być pewni, kiedy nastąpi kolejny atak. Podobne problemy mieli także dowodzący krajem.

Londyn - zwiedzanie Churchill War Rooms
Londyn - zwiedzanie Churchill War Rooms

Stąd decyzja o budowie podziemnego centrum dowodzenia pod jednym z budynków rządowych, niedaleko Pałacu Westminsterskiego. Podziemny kompleks służył aż do zakończenia wojny. To tu podejmowano najważniejsze decyzje i przechowywano strategiczne dokumenty.

Po wojnie zdecydowano się na szczelne zamknięcie pomieszczeń. Ponownie otworzono je po kilkudziesięciu latach i bez jakichkolwiek zmian udostępniono zwiedzającym w 1984 roku.

Dziś możemy wejść do środka i zwiedzić podziemne pomieszczenia wyglądające identycznie jak w sierpniu 1945 roku. Będąc w środku przejdziemy przez podziemne tunele, zajrzymy do słynnych gabinetów, w których czas się zatrzymał. Na końcu wejdziemy do muzeum poświęconemu Winstonowi Churchillowi, gdzie przedstawiono życie barwnego polityka i przywódcy.

Na zwiedzenie całości potrzebujemy około 1 godziny.

Londyn, Churchill War Rooms - paszport Churchilla
Londyn, Churchill War Rooms - paszport Churchilla

Adres: Clive Steps, King Charles, Westminster, London SW1A 2AQ, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 9:30 - 19:00 / uwaga - mogą obowiązywać inne godziny otwarcia w sezonie zimowym Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: normalny - 21,00£ / ulgowy - 16,80£ / dzieci 5-15 lat - 10,50£ / dzieci poniżej 5 lat - bezpłatnie.

Imperial War Museum

Największe muzeum poświęcone konfliktom zbrojnym od czasów I Wojny Światowej. Duża część wystawy poświęcona jest II Wojnie Światowej. Muzeum dużo uwagi poświęca także cywilom.

W głównej hali wystawiony jest samolot Spitfire biorący udział w Bitwie o Brytanię oraz inne pojazdy wojskowe. Jednym z eksponatów najbardziej przemawiających do wyobraźni jest samochód pułapka, który wybuchł w Iraku.

Wrak samochodu pułapki (który wybuch w Iraku) - eksponat Imperial War Museum w Londynie
Wrak samochodu pułapki (który wybuch w Iraku) - eksponat Imperial War Museum w Londynie

Na ostatnich piętrach znajduje się poruszająca wystawa przedstawiająca smutną historię Holokaustu. W środku zgromadzono wiele eksponatów oraz nagrań z naocznymi świadkami i ocalałymi. W jednym z pomieszczeń stworzono makietę niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Na zwiedzenie muzeum potrzebujemy przynajmniej 2 godzin. Wejście do muzeum jest darmowe.

Imperial War Museum w Londynie
Imperial War Museum w Londynie

Adres: Lambeth Rd, London SE1 6HZ, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 18:00 Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

HMS Belfast

Jedną z najciekawszych atrakcji związanych z okresem II Wojny Światowej jest statek-muzeum HMS Belfast. Nazwa jednostki wywodzi się od nazwy stolicy Irlandii Północnej. Statek został zbudowany w tamtejszej stoczni.

Widok na Statek HMS Belfast w Londynie
Widok na Statek HMS Belfast w Londynie

HMS Belfast od początku brał udział w działaniach wojennych, w tym podczas operacji D-Day w Normandii. Statek był w czynnej służbie aż do 1963 roku, w tym podczas Zimnej Wojny oraz konfliktu w Korei. Na statku w trakcie służby przebywało nawet 1000 członków załogi.

Dziś możemy wejść do środka i przejść niemal po wszystkich częściach statku. W niektórych pomieszczeniach odwzorowano życie członków załogi - zobaczymy m.in. gabinet stomatologa, piekarnię, kuchnię, toalety czy miejsca mieszkalne.

Londyn - zwiedzanie krążownika HMS BELFAST
Londyn - zwiedzanie krążownika HMS BELFAST

Adres: The Queen's Walk, London SE1 2JH, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 18:00 Cena biletów wstępu: normalny - 17,00£ / ulgowy - 13,60£ / dzieci 5-15 lat - 8,50£ / dzieci poniżej 5 lat - bezpłatnie.

Royal Air Force Museum

Muzeum Królewskich Powietrznych Sił Zbrojnych (RAF) poświęcone w całości historii brytyjskiego lotnictwa. Placówka znajduje się dalej od centrum, nie powinno to jednak przeszkodzić prawdziwym fanom awiacji.

Na wystawie w muzeum znajduje się ponad 100 maszyn. Muzeum podzielone jest na kilka sekcji. Najbardziej imponujące samoloty znajdziemy w Hali Bombowców.

Wejście do muzeum jest darmowe.

Adres: Grahame Park Way, London NW9 5LL, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie: marzec - październik 10:00 - 18:00 / listopad - luty 10:00-17:00 Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

National Army Museum

W Narodowym Muzeum Armii zgromadzono wszystko co związane z codziennym życiem żołnierzy. Placówka jest najważniejszym muzeum brytyjskiej armii. Muzeum opisuje dzieje brytyjskiego oręża od brytyjskiej wojny domowej aż do czasów współczesnych. Wśród umundurowania zobaczymy stroje noszone w byłych brytyjskich koloniach.

Muzeum jest zdecydowanie mniejsze od Imperial War Museum. Cała wystawa zajmuje pięć sal.

Muzeum znajduje się poza centrum w dzielnicy Chelsea. Wejście do muzeum jest darmowe.

Adres: Royal Hospital Rd, Chelsea, London SW3 4HT, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 17:30, dodatkowo w każdą pierwszą środę miesiąca czynne do 20:00 Zamknięte: 1 styczeń, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Maritime Museum

Narodowe Muzeum Morskie przedstawia dzieje morskiej potęgi Brytyjczyków od początku aż do dziś. Jedna z wystaw poświęcona jest życiu marynarzy podczas I Wojny Światowej.

Podobnie jak muzeum RAF-u (Royal Air Force Museum) Muzeum Morskie oddalone jest od centrum. Znajduje się w dzielnicy Greenwich, która w przeszłości słynęła jako centrum morskie Londynu.

Kolekcja i jej różnorodność imponują. W środku zobaczymy kompasy, mapy, przedmioty wykorzystywane na statkach czy obrazy przedstawiające sceny morskie

Duża część muzeum poświęcona została zwycięstwom morskim nad siłami Napoleona. W tej sekcji zobaczymy m.in. kurtkę, którą miał na sobie admirał Nelson w trakcie bitwy o Trafalgar.

Wejście do muzeum jest darmowe.

Adres: Park Row, Greenwich, London SE10 9NF, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 17:00 Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Muzeum statek Cutty Sark

Niedaleko Muzeum Morskiego stoi statek Cutty Sark, który został zamieniony na muzeum. Jest to jedyny zachowany statek tego typu. Został zbudowany w 1869 roku i początkowo miał służyć do przewożenia herbaty z Chin do Anglii.

Statek został dostosowany dla zwiedzających, możemy wejść na pokład i zapoznać się z historią oraz losami marynarzy. Statek został wzniesiony w górę, dzięki czemu możemy zobaczyć go również od spodu. Niestety, wejście na statek jest płatne.

Adres: King William Walk, London SE10 9HT, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 17:00 Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: normalny - 13,50£ / ulgowy - 12,50£ / dzieci 5-15 lat - 7,00£ / dzieci poniżej 5 lat - bezpłatnie.

Reklama