Podróże po Europie

Gdzie spać w Reykjavíku? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

8 stycznia 2024

Jesteśmy miłośnikami odkrywania miast, dlatego podczas każdej podróży na Islandię odwiedzamy Reykjavík. Udało nam się przemierzyć to miasto wzdłuż i wszerz, nocując tam zarówno w sezonie letnim, jak i w miesiącach zimowych.

W naszym artykule chcemy podzielić się z czytelnikami naszymi doświadczeniami z poszukiwania zakwaterowania w stolicy Islandii. Mamy nadzieję, że nasze sugestie oraz wskazówki skutecznie odpowiedzą na pytanie, gdzie najlepiej nocować w Reykjavíku.

Centrum (Miðborg) - świetny wybór, ale wyłącznie dla osób dysponującym dużym budżetem

Nie ma co się oszukiwać - ceny noclegów w Reykjavíku są bardzo wysokie. W sezonie, dobrze oceniane obiekty noclegowe mogą kosztować nawet około 1000 zł za dobę dla dwóch osób. To jedno z zaledwie dwóch miast w Europie, gdzie z powodów budżetowych zawsze decydowaliśmy się na nocleg ze współdzieloną łazienką, położony dalej od centrum.

Jeśli jednak budżet specjalnie Was nie ogranicza, najlepszym wyborem będzie nocleg w szeroko rozumianym śródmieściu, pomiędzy obszarem portowym a kościołem Hallgrímskirkja. Stolica Islandii jest co prawda sporawym miastem, ale większość największych atrakcji Reykjavíku skupiona jest na stosunkowo niewielkim terenie. Najbardziej gwarnym zakątkiem w mieście jest okolica Laugavegur, głównej ulicy handlowej w mieście.

W tej części miasta działa też najwięcej restauracji, a dodatkowo, jeśli nie planujecie wypożyczać auta, będziecie mieć blisko do przystanków autobusów turystycznych, które zabierają turystów poza miasto.

Reykjavík - gdzie spać? Propozycje w ścisłym centrum

  • ION City Hotel - idealnie położony obiekt, przeznaczony dla turystów z większymi wymaganiami odnośnie standardu. Brak parkingu.
  • Hotel Von - kolejny obiekt z wyższej półki, położony w samym centrum. Brak parkingu.
Wskazówka: Jeśli przyjeżdżacie do stolicy wypożyczonym samochodem, upewnijcie się, czy wybrany obiekt oferuje miejsca parkingowe. Ceny miejskich parkingów zależą od strefy - lwia część centrum znalazła się w strefie P1, gdzie godzina parkowania pomiędzy 9:00 a 21:00 kosztuje aż 600 kr (17,34 zł)

Vesturbær - na zachód od centrum

Na zachód od śródmieścia rozciąga się dzielnica Vesturbær, której nazwę można przetłumaczyć jako "zachodnie miasto". Jest ona niezwykle różnorodna – północna część dzielnicy, znajdująca się przy starym porcie, stanowi obecnie jeden z najmodniejszych obszarów w mieście. Z kolei pozostała część Vesturbær charakteryzuje się spokojniejszym i bardziej mieszkalnym charakterem.

Sami spędziliśmy w tej okolicy sporo czasu, poszukując dzieł sztuki ulicznej, eksplorując lokalne lokale gastronomiczne oraz odwiedzając Bazylikę Katedralną Chrystusa Króla (Landakotskirkja). Jest to świetna okolica na nocleg. Sami zatrzymalismy się tu na jedną noc, podczas ostatniego dnia naszej najdłuższej podróży po Islandii.

Gdzie spać w Reykiaviku - Vesturbær

  • Refurinn Reykjavík Guesthouse - popularny pensjonat z rozsądnymi cenami, w dobrej lokalizacji. Jego zaletą jest możliwość darmowego zaparkowania samochodu przy sąsiedniej ulicy. Pokoje oferują dobry standard, ale jak przystało na budżetowe opcje w stolicy Islandii, łazienka jest współdzielona.
  • Student Hostel - na granicy centrum i dzielnicy Vesturbær, na terenie lokalnego uniwersytetu, działa popularny hostel, oferujący pokoje o rozsądnym komforcie ze współdzieloną łazienką. Zaletą tego miejsca jest fakt, że nawet w sezonie ceny są tu przystępne. Warunki są studenckie. Obiekt położony jest w odległości krótkiego spaceru od centrum, w jednym z naszych ulubionych zakątków Reykjavíku.

Hlíðar - na wschód od centrum, kompromis między ceną a lokalizacją

Osobiście podczas zimowego wyjazdu zatrzymaliśmy się w granicach rozległej dzielnicy Hlíðar, położonej na wschód od śródmieścia, która składa się z kilku podzielnic. Nadal leży ona wystarczająco blisko centrum, aby można było dojść na piechotę do słynnego gmachu Harpy w około 30-45 minut, w zależności od lokalizacji wybranego noclegu (a do centrum jeszcze szybciej). Dzielnicy Hlíðar nie cenimy tak jak Vesturbær, ale czasami decydującym czynnikiem jest logistyka.

Wskazówki: Pamiętajcie, że praktycznie wszystkie najtańsze oferty noclegowe w Reykjavíku dotyczą pokoi ze współdzieloną łazienką. Niezłym sposobem na oszczędność jest znalezienie obiektu oferującego darmowe śniadanie - raczej nie będzie ono zbyt bogate, ale nieco zmniejszy całkowity koszt wyjazdu.

W tej okolicy występuje sporo pensjonatów utworzonych w prywatnych domach, które są nieco tańsze. W przypadku hoteli ceny wcale tak nie odbiegają jednak od tych w ścisłym centrum. Do wad tej lokalizacji zaliczylibyśmy brak ciekawych widoków wzdłuż trasy - podczas kilkudniowego pobytu, codzienne długie spacery pośród monotonnej zabudowy mogą okazać się męczące. Alternatywą jest korzystanie z transportu publicznego, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Autobusem można stąd dotrzeć do centrum w mniej niż kwadrans.

Wskazówka: W sezonie zimowym radzimy wybrać nocleg blisko przystanku autobusowego. Czasem mróz może być na tyle dokuczliwy, że będziecie woleli poruszać się transportem publicznym. Na szczęście w dzielnicy Hlíðar przystanków jest sporo. Pamiętajcie jednak, że komunikacja miejska jest droga. Jeśli nie planujecie zakupu karty turystycznej Reykjavík City Card, czasami korzystniejsze może być znalezienie noclegu nieco droższego, ale bliżej centrum, aby zawsze można było przemieszczać się pieszo. Pojedynczy bilet autobusowy kosztuje 630 kr (18,21 zł), co przy dwóch osobach zwiększa koszt noclegu w bardziej odległej lokalizacji.

Gdzie nocować w Reykiaviku - propozycje w dzielnicy Hlíðar

  • Reykjavík Central Guesthouse - my zatrzymaliśmy się właśnie tutaj. Warunki były wystarczające dla bazy noclegowej, a zimowa cena była przystępna (choć zauważyliśmy, że latem ceny znacząco rosną). Dla niektórych turystów wadą może być duże obciążenie współdzielonych łazienek, ale szczerze mówiąc, wstając wcześnie rano i wracając późno wieczorem, nie stanowiło to dla nas problemu. Lokalizacja okazała się idealna - przez prawie tydzień pobytu ani razu nie musieliśmy korzystać z transportu publicznego podczas powrotu do noclegu, a do tego mieliśmy blisko do dworca. Podsumowując - polecamy, ale nie oczekujcie luksusów! Obok obiektu można zaparkować za darmo.
  • Igdlo Guesthouse - podobnej klasy obiekt położony w domu kilka kroków dalej. Ma podobne wady i zalety co poprzednik, wliczając w to darmowe miejsce do zaparkowania oraz współdzieloną łazienkę.
Podczas nocowania w Reykjavíku w zimę planowaliśmy kilkukrotnie pojechać gdzieś autobusem dalekobieznym. Nocleg w tej części miasta okazał się świetnym wyborem, ponieważ mogliśmy z samego rana wygodnie docierać pieszo na główny dworzec autobusowy (BSI Reykjavík Bus Terminal). Na dworcu tym wysiadaliśmy również podczas podróży z lotniska - więcej informacji znajdziecie w artykule Jak dojechać z lotniska w Keflaviku do Reykjavíku?

Kópavogur - miasto na południe od Reykjavíku

Czasami możecie natknąć się na informacje, że w Reykjavíku mieszka 2/3 populacji całej Islandii. To stwierdzenie nie jest jednak do końca precyzyjne, ponieważ dotyczy nie tylko samej stolicy, ale całego obszaru metropolitarnego, zwanego Wielkim Reykjavíkiem, który obejmuje również okoliczne miejscowości.

Jednym z miast najbliżej położonych do stolicy jest Kópavogur, przypominający raczej dzielnicę mieszkalną niż osobne miasto. Korzystając z transportu publicznego, można stąd dotrzeć do centrum Reykjavíku w czasie od 25 do 45 minut, w zależności od lokalizacji wybranego przez Was noclegu. W dalszej części Kópavogur znajduje się Smáralind, drugie co do wielkości centrum handlowe na wyspie.

Naszym zdaniem Kópavogur może być dobrym wyborem dla turystów, którzy poszukują bazy wypadowej do dalszych miejsc, a przy okazji chcieliby móc wygodnie odwiedzać Reykjavík.

Nie powinniście jednak liczyć na niesamowite oferty - liczba miejsc noclegowych w Kópavogur jest ograniczona, ale z drugiej można tu znaleźć nocleg w lepszej relacji ceny do standardu niż w Reykjavíku.

Gdzie zatrzymac się w Kópavogur?

  • Iceland Comfort Apartments by Heimaleiga - popularne pokoje z aneksem kuchennym i łazienką, z możliwością darmowego parkingu. Pod budynek Harpy można stą dotrzeć autobusem w niecałe 30 minut.
  • 201 Hotel - popularny obiekt, z 24-godzinną recepcją, a także z darmowym miejscem parkingowym oraz podstawowym śniadaniem wliczonym w cenę. Jest on jednak położony daleko od Reykiaviku, więc podróż transportem publicznym w okolice gmachu Harpy, która wymaga przesiadki, może zająć Wam nawet 50 minut.
Wskazówka: Ceny biletów autobusowych są wysokie, jednak opłata za przejazd z Kópavogur jest taka sama jak za podróż w granicach samego Reykjavíku. Jeśli więc i tak planujecie korzystać z transportu publicznego, to warto rozważyć zakwaterowanie nieco dalej od centrum, skoro różnica w czasie przejazdu wynosi zaledwie 10-15 minut.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama