Ogród Narodowy w Atenach

Ogród Narodowy (Éthnikos Kípos) w Atenach to jedno z najpiękniejszych i najbardziej zielonych miejsc w mieście. Doskonałe do relaksu i odpoczynku po długim dniu. Zwłaszcza podczas wyjątkowo upalnych, słonecznych dni Ogród Narodowy pozwalają ochłodzić się nieco w cieniu drzew, posłuchać śpiewu ptaków i ukoić wzrok wszechobecną zielenią.

Ogród Narodowy w Atenach

Ogród Narodowy, został stworzony przez Amelię – żonę króla Ottona I. Otacza Stary Pałac Królewski, który obecnie jest siedzibą Parlamentu Grecji. Wcześniej nosił nazwę Ogrodu Królewskiego. Jego projektantem został niemiecki agronom Friedrich Schmidt, który sprowadził na teren ogrodu ponad 500 gatunków roślin i zwierząt, w tym pawie, kaczki i żółwie. Niestety dla wielu roślin suchy, śródziemnomorski klimat okazały się zbyt surowy do przetrwania.

wizyta w Ogrodzie Narodowym w Atenach

Park zajmuje przestrzeń aż 16 hektarów i znajduje się za gmachem Parlamentu przy placu Sindagma (Syntagma). Do parku można wejść także od strony Zappeion'u. Integralną częścią obiektu jest Ogród Botaniczny pełen wspaniałych roślin z różnych części świata.

Wspaniałym miejscem jest również Aleja Palmowa, która przeniesie Was do najpiękniejszych egzotycznych krain.

!Zegar słoneczny w Ogrodzie Narodowym w Atenach
Zegar słoneczny w Ogrodzie Narodowym w Atenach

W poszczególnych częściach parku ulokowane są imponujące popiersia słynnych narodowych bohaterów. Jednym z nich jest autor greckiego hymnu, poeta Dionysios Solomos. Kolejnym, pierwszy gubernator Grecji - Ioannis Kapodistrias.

Park będzie świetnym pomysłem na rodzinną wycieczkę. Na jego terenie znajduje się mini zoo, plac zabaw, oczka wodne oraz sadzawki z żółwiami. Spacerując po parku warto zwrócić uwagę na przepiękne starożytne mozaiki. Choć są one nieco zaniedbane przypominają barwną historię miasta i pozwalają poczuć starożytną potęgę, jaką z całą pewnością osiągnęły Ateny. Ciekawym elementem są również typowe dla greckiej architektury elementy, wplecione harmonijnie w krajobraz parku. Na terenie obiektu znajdują się tablice informacyjne z mapami, dzięki którym łatwo znajdziecie miejsce, do którego chcecie dotrzeć.

Ogród Narodowy w Atenach


Reklama