Podróże po Europie

Epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej w Bazylice Świętych Apostołów w Rzymie

Tragiczna historia polskiej księżniczki i tytularnej królowej Anglii miała swój kres w Wiecznym Mieście. Królowa została pochowana w Bazylice św. Piotra na Watykanie, gdzie znajduje się jej nagrobek (Nagrobek Marii Klementyny Sobieskiej w Bazylice Watykańskiej).

Nie każdy jednak wie, że zakon franciszkanów zamówił ozdobne epitafium serca zmarłej w miejscu, gdzie zwłoki władczyni wystawione były na widok publiczny.

Bazylika świętych Apostołów w Rzymie

Maria Klementyna Sobieska zmarła w klasztorze Benedyktynek przy Bazylice świętej Cecylii. Jednak królewska para zamieszkiwała w pałacu Muti, stąd też na pierwsze miejsce pochówku wybrano kościół świętych Apostołów. Jest to świątynia o rodowodzie sięgającym wczesnego średniowiecza. Pierwotnie budowla została wystawiona przez papieża Pelagiusza na cześć wodza i eunucha Narsesa (prawdopodobnie po jego zwycięstwie w wojnach gockich). Ta budowla nie zachowała się jednak do czasów współczesnych gdyż zniszczyły ją wylewy Tybru i trzęsienia ziemi. Z gruzów podniósł ją papież Stefan VI, a rozbudował Marcin V. W XVIII wieku stwierdzono jednak, że stary kościół nie odpowiada nowym trendom architektonicznym i zdecydowano o jego wyburzeniu i odbudowaniu w zgodzie z duchem epoki. Z tej barbarzyńskiej "renowacji" przetrwały tylko freski Melozzo da Forli, które przeniesiono do Muzeów Watykańskich i na Kwirynał. Nowy kościół powstawał pod okiem Francesca i Carla Fontany oraz Nicola Nichettiego. W 1827 roku przebudowano fasadę świątyni.

Wnętrze

Trójnawowa bazylika posiada piękne barokowe freski autorstwa Baccicia, Luigiego Fontanny i Giovanniego Odazzi. Zachował się fragment starożytnego portyku z zabytkowym reliefem. W jednej z kościelnych kaplic pochowano kontrowersyjnego papieża Klemensa XIV (dokonał kasaty zakonu jezuitów).

Epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej w Bazylice Świętych Apostołów w Rzymie
Epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej w Bazylice Świętych Apostołów w Rzymie

Epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej

Epitafium znajduje się na drugim międzynawowym filarze po prawej stronie obok kaplic. Mimo, że wykonane zostało w epoce baroku jest dość skromne. Trzeba jednak zaznaczyć, że historycy sztuki oceniają je jako jedną z najwybitniejszych pracy Filippa della Valle. Całość składa się z marmurowej tablicy, na której rzeźbiarz umieścił urnę. Po jej bokach widzimy dwa putta (aniołki). Jedna ze skrzydlatych istot trzyma w ręku serca, druga koronę. Nad wszystkich znajdują się obłoki z wydostającymi się na zewnątrz promieniami światła i dwiema anielskimi głowami.

Epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej w Bazylice Świętych Apostołów w Rzymie
Epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej w Bazylice Świętych Apostołów w Rzymie

W Rzymie popularna była opowieść o tym, że mąż zmarłej Jakub Stuart gdy tylko mógł modlił się w tym miejscu. Trudno powiedzieć na ile jest ona prawdopodobna gdyż pożycie małżeńskie królewskiej pary nie układało się zbyt dobrze. Na ironię losu zakrawa fakt, że pochowany w tym samym kościele papież Klemens XIV wycofał swoje poparcie dla rodu Stuartów.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama