Włochy - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: włoski Numer alarmowy: 112

Włochy są jednym z najcześciej odwiedzanych krajów Europy (corocznie odwiedza je blisko 50 milionów turystów). Znajdziemy tu wszystko: słońce, plażę, historię i nowoczesne metropolie, a także dobrą kuchnię.

Pomimo bycia centrum turystycznym, we Włoszech mogą wystąpić np. problemy z płatnościami kartą, warto więc dobrze przygotować się do wyjazdu.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Włoch. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

Włosi w codziennych życiu korzystają głównie z gotówki, pomimo dobrze rozwiniętego i nowoczesnego systemu bankowego. Zawsze powinniśmy mieć ze sobą trochę gotówki na niespodziewane wydatki oraz jako poduszkę bezpieczeństwa w razie problemu z płatnościami bezgotówkowymi.

Płatność kartą we Włoszech

Bez problemu powinniśmy zapłacić kartą w sklepach sieciowych, dużych i sieciowych hotelach oraz w dobrych restauracjach w miejscach turystycznych.

Zdecydowanie ciężej będzie w małych hotelach lub pensjonatach, w mniejszych restauracjach i kawiarniach, oraz sklepach osiedlowych. Od zawsze mały włoski biznes był przeciwnikiem płatności kartami z powodu wysokich opłat za każdą transakcję.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy w hotelu można płacić kartą, najlepiej wysłać wiadomość z pytaniem, aby na miejscu nie zostać z problemem braku gotówki.

Czy we Włoszech można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach akceptujących płatności kartami. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. We Włoszech nie powinno być problemu ze znalezieniem bankomatu, szczególnie w dużych miastach.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów we Włoszech

Nie ma standardu odnośnie godzin otwarcia sklepów we Włoszech, większe sklepy sieciowe są otwarte z reguły do 21:00 lub 22:00. W sobotę sklepy mogą być otwarte krócej, ale nie jest to reguła.

Mniejsze sklepy oraz usługi często zamknięte są godzinę lub dwie w środku dnia, z reguły będzie to 13:00-15:00.

W niedzielę większość sklepów oraz część restauracji jest zamknięta.

W poniedziałki większość muzeów jest zamknięta, a także część restauracji. W przypadku restauracji nie ma tu żadnej reguły, wszystko zależy od decyzji właściciela.

W niektórych miastach, jak w Rzymie, restaurację zamknięte są w czwartki zamiast niedzieli lub poniedziałku.

Napiwki

We Włoszech napiwki nie są ogólnie przyjętą zasadą. Kelnerzy w tym kraju pracują w zawodzie wiele lat, często całe życie, i nie potrzebują napiwków, aby uzbierać do pensji. Napiwki dobrze widziane są w dobrych restauracjach, jeśli byliśmy zadowoleni z usługi czy doradztwa, wtedy z reguły napiwek wynosi ponad 20% i jest pochwałą pracy kelnera oraz jego wiedzy.

Pamiętajmy, że w praktycznie każdej restauracji do rachunku doliczana jest tak zwana koperta (copperta) - czyli opłata za osobę za miejsce, w kwocie od 1€ do 2€. Niektóre restauracje doliczają dodatkową kwotę za serwis. Warto sprawdzić rachunek nim zdecydujemy się zostawić napiwek, i przeliczyć sobie wcześniej kwotę, jaką zostawimy w restauracji.

Inaczej sytuacja ma się w małych pizzeriach lub trattoriach, gdzie ceny są niższe, a do rachunku nie jest doliczana koperta ani serwis. W takiej sytuacji warto zaokrąglić płatność do pełnej kwoty lub zostawić 5-10% napiwku.

Kościoły

We Włoszech w każdym mieście znajdziemy mnogość kościołów. Wiele z nich, szczególnie w miastach turystycznych, jest płatnych. W wielu kościołach nie wolno robić zdjęć, warto jednak zapytać w informacji, zdarza się dostać zgodę na zrobienie kilku prywatnych zdjęć.

Pamiętajmy także, że Włosi są religijnym narodem, zachowujmy się więc godnie i miejmy na sobie odpowiedni strój - w przypadku braku rękawów lub za krótkich spodenek możemy nie zostać wpuszczeni do środka.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

We Włoszech w prawie każdym mieście rozwinięta jest komunikacja miejska, często jest to metro lub nowoczesna linia tramwajowa. Jest to bezpieczny środek transportu.

Komunikacja międzymiastowa, szczególnie w przypadku kolei szybkich prędkości, jest nowoczesna, ale również bardzo droga - jeśli nie chcemy wydać majątku warto skorzystać z pociągów regionalnych lub autobusów.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Włoch?

Włochy są drogim krajem, co opisaliśmy w artykule Ceny we Włoszech. Przed przyjazdem powinniśmy sprawdzić ceny atrakcji, komunikacji miejskiej oraz możliwe sposoby zaoszczędzenia.

Unikajmy miesięcy letnich i szczytu sezonu

Włochy są zawsze przepełnione, szczególnie od maja do września. Jeśli zależy nam przede wszystkim na zabytkach, powinniśmy pomyśleć o wybraniu innych miesięcy, będzie wtedy mniejszy tłok i ceny zakwaterowania będą z reguły dużo niższe.

Unikajmy restauracji niedaleko miejsc turystycznych

Wszystkie restauracje blisko głównych atrakcji są bardzo drogie, i często nie podają dobrego jedzenia, w efekcie przepłacamy i jemy dania, których sami Włosi by nie ruszyli. Warto odejść dalej i znaleźć coś lokalnego, nie nastawionego jedynie na turystów.

Wcześniejsze kupowanie biletów oraz wejściówek

Warto wcześniej kupować bilety na pociągi oraz promy (o ile chcemy odwiedzić np. Wyspy Kampanii), jeśli kupimy bilet 2 miesiące wcześniej zapłacimy mniejszą kwotę.

W przypadku niektórych atrakcji również bilety zakupione online są tańsze, ale jeśli nie mamy karty walutowej, powinniśmy sprawdzić, czy różnica kursowa na przekroczy zaoszczędzonej sumy.

Kupowanie biletów komunikacji miejskiej w paczkach

We Włoszech często występuje możliwość zakupu paczki biletów jednorazowych, np. pakowanych po 5,10,15 lub 20. Bilety te wychodzą taniej niż kupowane oddzielnie, jeśli więc wiemy, że będziemy kilkukrotnie korzystać z komunikacji - lepiej zakupić od razu pakiet.

Unikajmy kupowania biletów bezpośrednio u kierowcy, prawie zawsze będą droższe niż kupione w kiosku lub automacie.

Korzystajmy z kart turystycznych

W większości najważniejszych miast włoskich kupimy specjalne karty do zwiedzania, które umożliwiają darmowe wejścia lub zniżki, a często także korzystanie z komunikacji miejskiej.

Jeśli chcemy zwiedzać dużo, prawie zawsze taka karta pozwoli nam zaoszczędzić.

W niektórych przypadkach, np we Florencji, karta FirenzeCard pozwala na wchodzenie do niektórych atrakcji bez kolejek, co czasem pozwala nam zaoszczędzić nawet do dwóch godzin stania.

Znajdźmy małe, lokalne restauracje

Zdrowe i smaczne jedzenie we Włoszech nie musi być ekstremalnie drogie, wystarczy tylko trochę odejść od głównego szlaku i poszukać małych knajpek prowadzonych przez miejscowych od lat. Często za kilka Euro zjemy pyszną pizzę lub makaron.

Woda pitna

W niektórych miastach we Włoszech, np. w Rzymie, na ulicach spotkamy krany z wodą pitną - możemy nalać ją sobie do pustej butelki i spokojnie pić spacerując.

Czy Włochy są bezpiecznym krajem dla turysty?

Włochy generalnie uważane są za bardzo bezpieczne, szczególnie w miejscach turystycznych. Mimo tego, warto zachować ostrożność, szczególnie w nocy oraz poza utartymi szlakami. Za niebezpieczny uchodzi Neapol, warto tam zachowywać się ostrożnie.

Powinnismy omijać manifestację oraz okolicę rozgrywania meczów piłkarskich, często kończą się one zamieszkami.

Cały czas we Włoszech istnieje ryzyko zamachu terrorystycznego, powinniśmy mieć to na uwadze wybierając się do tego kraju.

Na co uważać we Włoszech?

Dodatkowe opłaty

W niektórych miastach, np w Wenecji, w restauracjach czyhają pułapki turystyczne w postaci dodatkowych opłat. Warto wcześniej sprawdzić kartę i zapytać się, co jest doliczane do rachunku.

Przechodzenie przez jezdnię

Włosi przechodząc przez ulicę nie zwracają większej uwagi na sygnalizację świetlną. Nie powinniśmy ślepo za nimi podążyć i zachować ostrożność.

Skutery na ulicach

Skuter we Włoszech jest jednym z najpopularniejszych środków transportu. Niestety, wielu Włochów nie zachowuje specjalnej ostrożności podczas jazdy. Często przejście dla pieszych jest jedynym miejscem z obniżonym progiem przy chodniku, więc Włosi na skuterach wybierają to miejsce, aby wjechać pod swoje miejsce zamieszkania.

Na ulicach Neapolu należy cały czas uważać wychodząc za zakręty, aby nie zostać uderzonym.

Sposób jazdy Włochów

Ulice we Włoszech często są polem walki pomiędzy samochodami, skuterami i pieszymi. Wypożyczając samochód należy uważać na drodze na zatłoczonych ulicach miast, aby nie spowodować kolizji.

Kieszonkowcy

W komunikacji miejskiej i na zatłoczonych ulicach powinniśmy bardzo uważać na kieszenie oraz otwarte plecaki. Szczególnie w największych miastach jest to plaga. Nigdy nie nośmy portfela ani telefonu w tylnej kieszeni, lub w plecaku zawieszonym luźno na jedno ramię.


Reklama