Lody w Rzymie

Niemal każdy, kto odwiedzi Włochy, zakochuje się w gelato, czyli włoskich lodach. Mało powiedzieć, że w niczym nie przypominają tych znanych z polskich lodziarni - to każda dobra Gelateria (lodziarnia) posiada własne smaki i receptury.

Nie ma tu dużych niespodzianek względem Polski, lody możemy zakupić w kubeczku lub w waflu. W prawie każdej lodziarni spotkamy trzy rozmiary - piccolo (małe), medio (średnie) oraz grande (duże). Każda lodziarnia ma swoje rozmiary porcji, w niektórych średnie będą dla nas małe, a zdarza się, że średnimi najemy się na dłuższą chwilę. Z reguły do rozmiaru przypisana jest ilość smaków, ale możemy poprosić o jeden smak na całą porcję, lub czasem o więcej smaków i ich mniejszą ilość - wszystko zależy od miejsca.

W ciepły dzień polecamy wybrać kubeczek, lody we Włoszech są mniej zmrożone od tych polskich, i przy większej porcji mogą się nam zacząć znacznie rozpuszczać.

Więcej o lodach we Włoszech opisaliśmy w artykule lody we Włoszech.

A jak to wygląda w Rzymie? Można zażartować, że gelaterii jest tu niemal tyle samo, co kościołów - i pewnie nie będzie to aż tak duża przesada :) Nie we wszystkich oczywiście zjemy pyszne lody, i chyba nie ma nikogo, kto wypróbował wszystkie z nich - postaraliśmy zebrać jednak te, które nam i czytelnikom zdecydowanie przypadły do gustu.

A ile kosztują lody w Rzymie? Zależy od rozmiaru, ale powinniśmy się szykować na wydatek średnio od 2,50€ do 4,50€ - w zależności od rozmiaru.

Gdzie na lody w Rzymie?

Przygotowaliśmy listę gelaterii, do których sami wracamy, oraz tych poleconych i argumentowanych przez czytelników. Przy każdej wizycie w Rzymie sprawdzamy polecone miejsca oraz te w których jeszcze nie byliśmy, i aktualizujemy listę.

Gelateria del Teatro

Gelateria del Teatro - Gdzie na lody w Rzymie?

Jedna z naszych ulubionych gelaterii, znajduje się klimatycznej uliczce Via dei Coronari, kawałek od Mostu Świętego Anioła. Oprócz lodziarni w tej lokalizacji znajduje się również “pracownia lodów” - zza okna możemy zobaczyć m.in. płaty czekolady i innych produktów wykorzystywanych przy tworzeniu lodów. Gelateria del Teatro otworzyło także drugą lokalizacje niedaleko Zatybrza.

Szczególnie godne polecenia są wszystkie smaki owocowe, w tym przede wszystkim bananowe. Oprócz nich ciekawe są kombinacje smaków - np. gruszka i karmel, gorzka czekolada z pomarańczą, czekolada i wino czy biała czekolada i wanilia.

Niestety, porcje nie są duże - chociaż na pewno smak rekompensuje ich rozmiary.

Ceny: kubeczek średniej wielkości 3,50€ (2 smaki), duży kubeczek 4,00€ (3 smaki), domowe, chrupiące rożki waflowe: mały 3,00€, średni 4,00€, duży 6,00€

Lodziarnia w Rzymie znajduje się w dwóch lokalizacjach. Adresy: Via del coronnari 65/66 i Lungotevere dei Vallati 25 (okolice Wyspy Tyberyjskiej).

strona www

Gelateria I Tre Archi (CamBio Vita)

Nasza ulubiona gelateria, do której wracamy za każdym razem bez względu na pogodę i plan wyjazdu. Co ciekawe, z powodu swojego położenia (trzeba znaleźć stojak z olbrzymim lodem i skręcić za nim w niepozorną uliczkę) nie jest oblegana przez turystów - na miejscu spotkamy za to Rzymian przyjeżdżających tu z całego miasta, nawet w zimę.

!Lód, po którym poznamy, że powinniśmy skręcić
Lód, po którym poznamy, że powinniśmy skręcić

Zjemy tu kilka oryginalnych i przepysznych smaków - np. bazyliowe (polecamy spróbować!) czy pomidorowe, oraz bardziej tradycyjnych, jak miętowe czy stracciatella.

!Niepozorna i schowana lodziarnia - CamBio Vita - czyli gdzie na lody w Rzymie?
Niepozorna i schowana lodziarnia - CamBio Vita - czyli gdzie na lody w Rzymie?

Ceny: Kubeczki dostępne są w czterech rozmiarach: mały - 2,00€, średni - 3,00€, duży - 4,00€ i bardzo duży - 5,00€ Adres: Via dei tre archi 9

Kawiarnia CamBio Vita

Nie jest to typowa gelateria, a bardziej kawiarnia z nastawieniem na produkty organiczne - napijemy się tu także dobrej kawy i zjemy pyszne ciastko.

Warto tu spróbować lodów czekoladowych w różnych postaciach.

Adres: Via del Governo Vecchio 54

Gelateria Frigidarium

Gelateria znajdująca się tuż obok Piazza Navona. Zjemy tu dużo oryginalnych smaków, jak np lody o smaku pistacji - stworzone z wykorzystaniem oryginalnych sycylijskich pistacji. Lodziarnia chwali się również sorbetami, które są tworzone jedynie z prawdziwych owoców, które stanowią przynajmniej 50% objętości.

Niestety, w ciągu dnia kolejki mogą tu być długie i poczekamy chwilę na naszą porcje.

Adres: Via del Governo Vecchio 112

Gelateria dei Gracchi

Niepozornie wyglądająca gelateria, słynącą jednak ze swoich oryginalnych smaków stworzonych z użyciem świeżych składników - np. kawałków owoców czy mięty.

Smaki są zależne od sezonu i dostępności produktów - warto tutaj wspomnieć o jednej istotnej rzeczy - z powodu sposobu tworzenia lody są mniej słodkie niż typowe lody włoskie - warto jednak dać im szansę, szczególnie w ciepły dzień.

Ceny: średniej wielkości kubeczek: 3,50€.

Adresy: Via dei Gracchi 272, Via di Ripetta 261 (nieczynne w poniedziałki).

strona www

Gelateria S.M.Maggiore

Macie ochotę na olbrzymią porcję pysznych lodów? Tuż przy Bazylice Matki Bożej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore), na rogu ulicy Via Cavour, znajduje się Gelateria S.M.Maggiore.

Jeśli nie będzie tłoku (o co jednak trudno), w środku lub przed wejściem będziemy mogli usiąść na ławeczce i delektować się smakiem. Uwaga! Porcje są naprawdę duże.

Ceny: kubeczki - średniej wielkości 3,50€ i 4,50€, rożek mały - 2,50€, średni rożek 3,00€.

Jeśli mamy ochotę na odrobinę więcej słodyczy możemy zakupić np. średniej wielkości domowy waflowy rożek w połowie zanurzony w czekoladzie (z posypką), którego koszt to 3,50€.

Adres: Via Cavour 93A / 95

Venchi

Venci (Venchi Cioccolato - Gelato) to nie tylko lodziarnia, to również sklep z czekoladkami, znany przede wszystkim z lejącej się ściany czekolady (przy Via del Corso, 335). Niestety jest to najpopularniejsza lokalizacja tej lodziarni, więc jeśli zdecydujemy się na zakupy właśnie w tym miejscu powinniśmy liczyć się z bardzo długimi kolejkami.

Pomimo swojej popularności, same lody są zwyczajne, chociaż wersje z kawałkami czekolady zdecydowanie wyróżniają się samą czekoladą.

Ceny: kubeczki (coppetta) i rożki (cone) kupimy w takich samych cenach: mały (1 smak) - 2,50€, średni (2 smaki) - 3,50€, duży (3 smaki) - 4,50€, super duży (4 smaki) 5,00€.

Dla chętnych również na inne przyjemności mamy dobrą wiadomość, można zakupić również frappe - małe za 3,00€ i średnie za 3,50€ lub granite - mała za 2,50€, a średnią za 3,00€.

Adresy: Via degli Orfani 87 (okolice Panteonu), Via della Croce 25/26, Stazione Termini, Piano Binari i Via del Corso 335.

strona www

Gelateria La Romana

Pyszne lody i kilka adresów. Właściciele szczycą się tym, że ich lody są tworzone jedynie ze świeżych składników w małych porcjach co kilka godzin, dzięki czemu mamy gwarancję, że nigdy nie jemy lodów starszych niż 3 godziny.

Adres: Via Venti Settembre 60, Via Ostiense 48, Via Cola Di Rienzo 2.

strona www

Gelateria Lemongrass

Gelateria przy stacji metra Ottaviano, szczycącą się oryginalnymi smakami - takimi jak Ricotta z figą czy z orzeszków piniowych - oraz organiczną produkcją z najlepszych włoskich składników.

Palazzo del Freddo di Giovanni Fassi

Jedna z najstarszych istniejących kawiarni w Rzymie, otworzona w 1880 roku. Oprócz lodów zjemy tu ciastka, desery i napijemy się kawy - i zlokalizowana jest niedaleko dworca Termini - może to być dobre miejsce do “słodszego” oczekiwania na autobus lotniskowy lub pociąg :)

MAPKA


Reklama